Grzegorz Schetyna największym przegranym

​WYWIAD \ Z dr. TOMASZEM HERUDZIŃSKIM, socjologiem z SGGW, rozmawia MARLENA NOWAKOWSKA

numer 2458 - 15.10.2019Polska

Za nami wybory parlamentarne. Nie ulega wątpliwości, że Prawo i Sprawiedliwość odniosło spektakularny sukces. Partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła rekordowe poparcie i zostawiła w tyle pozostałe ugrupowania. – Największym przegranym jest ugrupowanie Grzegorza Schetyny – stwierdza dr Herudziński.

Za nami wybory parlamentarne. Panie Doktorze, jakie są pierwsze spostrzeżenia?

Dla mnie zaskoczeniem było, że próg wyborczy przekroczyło wszystkie pięć komitetów. Co więcej, PSL uzyskało relatywnie bardzo dobry wynik, którego chyba mało osób się spodziewało. Zaskakujący jest także wynik Konfederacji, która w ostatnich wyborach poczuła gorycz korekty następnego dnia.

Największa niespodzianka to…?

Niewątpliwie dobry wynik PSL-Kukiz’15. Jest to teraz oczywiście przez niektórych określane jako porażka, dlatego że sumują głosy oddane na Kukiz’15 i PSL w roku 2015, ale wszyscy wiemy, że tutaj sumowanie nie jest na miejscu. Tak naprawdę bariera została pokonana w momencie, kiedy wielu ekspertów wskazywało, że to połączenie (PSL-Kukiz’15 – red.) jest nietrafione, ponieważ z jednej strony mieliśmy antysystemowego Pawła Kukiza, a z drugiej w pełni systemowe PSL. Okazało się, że z tego połączenia wody i ognia pozostał tylko dym.

Wynik PiS jest niewątpliwie rekordowy. Czym to jest spowodowane?

Jest to zwycięstwo, jakiego nie miała jeszcze żadna partia. To ugrupowanie, które było wyrzucane we wcześniejszych latach przez ekspertów na śmietnik historii i odrodziło się. Tak jednoznaczne zwycięstwo spowodowane jest profesjonalizmem działania, konsekwencją programową, a także uruchomieniem transferów socjalnych w zdecydowany sposób wyrównujących nierówności społeczne i podejmujących walkę ze zjawiskiem wykluczenia społecznego, które dotknęło tych, którzy nie skorzystali, a czasami wręcz stracili na procesach transformacji systemowej w Polsce.

Kto Pana zdaniem jest największym przegranym w tych wyborach?

Zdecydowanie ugrupowanie Grzegorza Schetynyzawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


 

#DziękujeMyZaOdwagę