Madryckie więzienie zamiast niepodległej Katalonii

​HISZPANIA \ Surowe kary za nieposłuszeństwo wobec centralnego rządu

numer 2458 - 15.10.2019Świat

Kary 11, 12 i 13 lat więzienia za nawoływanie do buntu i sprzeniewierzenie środków publicznych usłyszeli główni organizatorzy nielegalnego referendum niepodległościowego w Katalonii z października 2017 r. – Wyrok jest obelgą dla demokracji i Katalończyków – komentuje premier Katalonii Quim Torra.

Wczoraj hiszpański Sąd Najwyższy w Madrycie ogłosił wyrok w sprawie ministrów rządu b. premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta, którzy w październiku 2017 r., wbrew postanowieniom centralnego rządu w Madrycie, zorganizowali w Katalonii referendum niepodległościowe. Najwyższy wyrok 13 lat więzienia za podżeganie do buntu przeciwko Królestwu Hiszpanii i przeznaczenie publicznych pieniędzy na nielegalny zdaniem Madrytu plebiscyt otrzymał były kataloński wicepremier rządu Oriol Junqueras, który od listopada 2017 r. przebywał w areszcie pod Madrytem.

Poza Junquerasem karę pozbawienia wolności otrzymało 8 katalońskich polityków i niepodległościowych działaczy. Były minister spraw zagranicznych i instytucjonalnych Katalonii Raul Romeva wspólnie z rzecznikiem rządu Jordim Turullem oraz doradcą ds. zatrudnienia i kontaktów społecznych Dolors Bassa usłyszał wyrok 12 lat więzieniazawartość zablokowana

Autor: Joanna Kowalkowska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


 

#DziękujeMyZaOdwagę