reklama


Ekonomiczny Nobel za badania nad ubóstwem

NAGRODA BANKU SZWECJI \ Walka o poprawę losu najgorzej sytuowanych ludzi

numer 2458 - 15.10.2019Gospodarka

Laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii za 2019 r. zostali Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer za badania nad praktycznymi sposobami łagodzenia skutków ubóstwa. „Badania te znacząco zwiększyły nasze zdolności zwalczania biedy na świecie” – napisano w uzasadnieniu.

Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła w poniedziałek, że laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii za 2019 r. zostali Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer. Nagrodzono ich za badania nad praktycznymi sposobami łagodzenia skutków ubóstwa. W werdykcie napisano m.in., że badania prowadzone przez trójkę laureatów znacząco zwiększyły zdolności zwalczania biedy na świecie.

„Zaledwie w ciągu dwóch dekad ich bazujące na doświadczeniu podejście zmieniło ekonomię rozwoju” – zaznaczyła Akademia. Jak wskazano, nagrodzeni opracowali podejście pozwalające podzielić szeroki problem biedy na węższe zagadnienia, dotyczące np. zdrowia czy edukacji. Wykazali potem eksperymentalnie, że zastosowanie odpowiednich narzędzi wobec tych węższych obszarów jest najbardziej efektywne.

Akademia przypomniała, że w połowie lat 90zawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama