​Amerykańskie restrykcje dla chińskich dyplomatów

numer 2461 - 18.10.2019Świat

WASZYNGTON Administracja Donalda Trumpa wprowadziła ograniczenia dla chińskich dyplomatów. Od teraz muszą informować Departament Stanu o swoich oficjalnych spotkaniach z amerykańskimi urzędnikami.

Nowe restrykcje dotkną głównie dyplomatów, ale także innych chińskich urzędników przebywających w USA. Od środy są zobowiązani do informowania Departamentu Stanu o wszelkich spotkaniach z przedstawicielami władz stanowych i lokalnych, a nawet z przedstawicielami rad osiedli itp. Muszą również powiadamiać o spotkaniach i wszelkich kontaktach z amerykańskimi profesorami, nauczycielami i badaczami. Restrykcje mają również dotyczyć wizyt na uniwersytetach, w prywatnych i publicznych laboratoriach, placówkach badawczych etc.

Amerykanie twierdzą, że nowe przepisy są odpowiedzią na podobne restrykcje wprowadzone w Chinach wobec amerykańskich dyplomatów. Podkreślają też, że są dużo łagodniejsze od ich chińskich odpowiedników, gdyż w ChRL Amerykanie muszą uzyskać od rządu pozwolenie na spotkanie. W USA nie będzie to wymagane – Departament Stanu chce wiedzieć o spotkaniu, ale nie ma prawa w nim przeszkodzićzawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się