​Turcja zyska na rozejmie w Syrii

numer 2462 - 19.10.2019Świat

BLISKI WSCHÓD Turcja zgodziła się na kilkudniowe zawieszenie broni w Syrii, co ma zapewnić Kurdom czas na ewakuację. Zdaniem ekspertów takie rozwiązanie jest na rękę Ankarze, gdyż nie wymaga wycofywania tureckich wojsk. Swój wpływ na sytuację w ogarniętym wojną kraju może zwiększyć Rosja.

Prezydent USA Donald Trump znalazł się w ogniu krytyki po tym, jak wycofał amerykańskie wojska z Syrii. Przez wielu komentatorów i amerykańskich polityków wszystkich opcji zostało to uznane za zapalenie Turcji zielonego światła do ofensywy przeciwko kurdyjskim sojusznikom Stanów Zjednoczonych.

Szukając dyplomatycznego rozwiązania sytuacji, Trump wysłał na rozmowy do Turcji wiceprezydenta ­Mike’a Pence’a i sekretarza stanu Mike’a Pompeo. Po spotkaniu z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoğanem Pence ogłosił, że Turcja zgodziła się na propozycję USA co do wstrzymania na pięć dni działań wojennych przeciwko Kurdom. Miałoby to im pozwolić na wycofanie się ze strefy walk przy granicy z Turcją. W zamian USA zniosą część sankcji nałożonych na Ankarę po inwazji. Jeżeli zawieszenie broni zmieni się w permanentny pokój, to Amerykanie wycofają się z reszty sankcjizawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się