reklama


​Netanjahu zrezygnował z formowania rządu

numer 2465 - 23.10.2019Świat

JEROZOLIMA Premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu nie udało się sformować rządu. Polityk zwrócił prezydentowi przed terminem swój mandat do stworzenia gabinetu ministrów. W kraju mogą zostać rozpisane trzecie przedterminowe wybory w br.

Ostatnie przedterminowe wybory w Izraelu miały miejsce we wrześniu br. Z powodu różnic zdań pomiędzy partiami Netanjahu nie udało się bowiem sformować rządu po wcześniejszych, kwietniowych wyborach. Jednak wyniki wrześniowego głosowania były na tyle zbliżone do poprzednich, że przekonanie innych partii do współpracy okazało się ponownie trudnym zadaniem.

Ostatnią próbą osiągnięcia porozumienia było zaproponowanie sojuszu i stworzenie „rządu szerokiej jedności narodowej” Niebiesko-Białym Benny’ego Gantza i Yaira Lapida. Niebiesko-Biali w ostatnich wyborach de facto pokonali partię Likud Netanjahu i zdobyli o jednego posła w Knesecie więcej. Razem obie partie miałyby 65 posłów na 120, co umożliwiłoby stabilne rządy bez współpracy pozostałych, dużo mniejszych partii.

Negocjacje z Gantzem zakończyły się jednak w poniedziałek porażką. Netanjahu wypuścił z tego powodu nagranie, w którym żalił się, że pomimo podjętych oficjalnych i zakulisowych kroków lider izraelskich liberałów nie był skłonny do żadnego porozumieniazawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama