Trump zdjął sankcje z Ankary

​BLISKI WSCHÓD \ Turcja deklaruje trwałe zaprzestanie rozlewu krwi

numer 2467 - 25.10.2019Świat

Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że zdejmie sankcje nałożone przez niego w połowie października na Turcję. Stwierdził również, że zawieszenie broni przez strony konfliktu w Syrii będzie trwałe.

Trump znalazł się w ogniu krytyki po tym, jak na początku października zadecydował o wycofaniu amerykańskich wojsk z północnej Syrii. Powszechnie odebrano to bowiem jako zielone światło dla tureckiej ofensywy, której celem byli współpracujący z USA Kurdowie.

Po tym, jak Turcja zaatakowała w Syrii, Donald Trump zapowiedział obłożenie Ankary sankcjami. – Złamię kark ich gospodarki, jeśli pójdą zbyt daleko – zapowiadał i groził m.in. nałożeniem 50 proc. cła na turecką stal. Sankcjami obłożono również dwa tureckie ministerstwa i trzech ministrów.

– Nakazałem sekretarzowi skarbu, aby zniósł wszystkie sankcje nałożone 14 października – poinformował Trump. Powodem zmiany zdania jest zawieszenie broni pomiędzy Turcją a Kurdami, które Trump przypisuje aktywności dyplomatycznej USA. Początkowo miało potrwać kilka dni i jego termin minął we wtorek. Trump ujawnił, że Turcy poinformowali go, że nie zamierzają wznowić działań zbrojnych i zawieszenie broni będzie trwałezawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się