Mimo korekty budżetu w 2020 r. deficytu nie będzie

​BUDŻET \ Możliwe zastąpienie limitu 30-krotności składek na ZUS limitem 45-krotności

numer 2467 - 25.10.2019Gospodarka

W sytuacji gdy rząd wycofa się z projektu zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS, konieczna będzie korekta projektu budżetu na 2020 r., ponieważ zabraknie 5 mld zł. – Mimo to jesteśmy w stanie utrzymać budżet bez deficytu – uważa minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Zjednoczona Prawica dogadała się między sobą w sprawie limitu 30-krotności składek na ZUS. – Ostateczną decyzję podejmie Sejm, ale myślę, że ten limit nie zostanie zniesiony – poinformowała minister Emilewicz. Jak dodała, do rozstrzygnięcia pozostaje już tylko sprawa, czy pozostanie limit jaki jest, czy stopniowo będzie zwiększany. Przyznała, że rozmawiała m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim i wieloma kolegami w rządzie o zastąpieniu limitu 30-krotności limitem na poziomie 45-krotności.

– Jest przychylność do tego, byśmy się zajęli tą zmianą na poziomie parlamentu – powiedziała minister. – Moim zdaniem 40–45-krotność to taka bariera, która nie sprawi, że osoby, które dzisiaj z tego korzystają, czyli 380 tys. zatrudnionych, będą szukały optymalizacji, będą się samozatrudniały i miały 19-proc. podatek liniowy oraz najniższy ZUS – wyjaśniłazawartość zablokowana

Autor: Lucyna Piwowarska, Jan Kamieniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama