Inwestorzy wciąż bardzo zainteresowani Polską

ANALIZA \ Nasza gospodarka pozostaje odporna na zewnętrzne problemy

numer 2467 - 25.10.2019Gospodarka

Pomimo globalnego spowolnienia polska gospodarka rozwija się bardzo dynamicznie. W tym roku PKB Polski może wzrosnąć o 4,3 proc., a w przyszłym podwyższenie płacy minimalnej zaowocuje pozytywną zmianą struktury zatrudnienia w gospodarce – prognozują ekonomiści PKO Banku Polskiego.

W globalnej gospodarce postępuje zsynchronizowane spowolnienie, co potwierdzają rewidowane w dół prognozy światowego wzrostu gospodarczego. Skutki trwającego ponad rok pogorszenia koniunktury w Niemczech zaczyna odczuwać też polska gospodarka. Wskazuje na to stopniowe pogorszenie wyników przetwórstwa przemysłowego i eksportu.

– Pozostajemy jednak relatywnie odporni na osłabienie popytu zewnętrznego. Nadal uważamy, że kluczową rolę odgrywa w tym wypadku relatywny spadek jednostkowych kosztów pracy i wzrost konkurencyjności naszej gospodarki – powiedział Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP na spotkaniu z dziennikarzami.

Według najnowszej prognozy PKO BP wzrost PKB w tym roku wyniesie 4,3 proc., a w przyszłym 3,7 proc. Rolę stabilizatora gospodarki będzie odgrywał przede wszystkim pakiet fiskalny, którego główna część weszła w życie w trzecim kwartale tego rokuzawartość zablokowana

Autor: Andrzej Ratajczyk


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama