​Zamówienia publiczne po nowemu

numer 2467 - 25.10.2019Gospodarka

PRAWO Lepsza ochrona praw wykonawców i podwykonawców, zwiększenie liczby firm startujących w przetargach, bardziej efektywne wydawanie pieniędzy w systemie zamówień publicznych, wzrost innowacyjności polskiej gospodarki – to niektóre spodziewane efekty wprowadzenia nowego prawa zamówień publicznych (PZP).

Podpisana przez prezydenta ustawa Prawo zamówień publicznych wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r., czyli za 14 miesięcy. Wszyscy uczestnicy rynku, w tym zamawiający i wykonawcy, mają więc wystarczająco dużo czasu na to, by przygotować się do korzystania z nowych ułatwień, ale także do wypełniania nowych wymogów.

– Nowe PZP to jedna z najważniejszych ustaw przyjętych w ostatnim czasie. Jest to odpowiedź na bolączki obecnego systemu: niską konkurencyjność, słabą pozycję wykonawców i podwykonawców, mały udział firm z sektora MŚP w przetargach. Średnia liczba ofert składanych w przetargach w 2018 r. wynosiła raptem niewiele ponad dwie – powiedziała na konferencji prasowej minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

– Tymczasem w systemie zamówień co roku państwo wydaje ogromne kwoty. Mówimy tu o kwocie ok. 202 mld zł w 2018 r., czyli 10 proc. PKBzawartość zablokowana

Autor: Andrzej Ratajczyk


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama