​Chciałbym pozostać w samorządzie

numer 2467 - 25.10.2019

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Sejmu w okręgu wrocławskim, bastionie opozycji, pokonując Koalicję Obywatelską i pozostałe ugrupowania. Na uwagę zasługuje zwłaszcza świetny wynik poseł Mirosławy Stachowiak-Różeckiej, która zdeklasowała Grzegorza Schetynę, lidera listy Koalicji Obywatelskiej w naszym okręgu – mówi MARCIN KRZYŻANOWSKI, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, w rozmowie z ALBERTEM ŁYJAKIEM.

Nie udało się pokonać prof. Chybickiej w wyścigu po senatorski mandat. Czego zabrakło?

We Wrocławiu zadziałał tzw. pakt senacki, czyli porozumienie wszystkich partii opozycyjnych o wystawieniu jednego wspólnego kandydata. Efektem tego porozumienia była rywalizacja Prawa i Sprawiedliwości z 10 partiami politycznymi. W takiej sytuacji oraz w miejscu trudnym wyborczo dla prawicy zabrakło głosów, które umożliwiłyby wygraną z kandydatką opozycji.

 

Prawo i Sprawiedliwość uzyskało w okręgu wrocławskim pięć mandatów poselskich. To o jeden mniej, niż miało w 2015 r. Jak pan to skomentuje?

Na liczbę mandatów w okręgu wrocławskim decydujący wpływ miało wejście do Sejmu po czteroletniej przerwie lewicy, która zgromadziła się pod sztandarem Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a także Konfederacji. Proporcjonalna metoda liczenia głosów D’Hondta zwykle w takich sytuacja odbija się na wynikach ugrupowań, które zdobywają największą liczbę głosów. Tak stało się i tym razem. Mimo to Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Sejmu w okręgu wrocławskim, pokonując Koalicję Obywatelską i pozostałe ugrupowania. Na uwagę zasługuje zwłaszcza świetny wynik poseł Mirosławy Stachowiak-Różeckiej, która zdeklasowała Grzegorza Schetynę – lidera listy Koalicji Obywatelskiej w naszym okręgu. Sukces tym większy, że ma miejsce w bastionie opozycji, za który uważany jest Wrocław wraz z sąsiadującymi powiatami.

 

Dlaczego pana zdaniem duże ośrodki miejskie, takie jak Wrocław, popierają kandydatów formacji bardzo skompromitowanych?

To jest trudne pytanie, na które niestety nie mam dobrej odpowiedzizawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama