Historyczny wyczyn Chelsea

​Liga Mistrzów \ Kibice w Dortmundzie i Londynie obejrzeli niezwykłe widowiska

numer 2476 - 07.11.2019Sport

Tak szalone mecze, jak te w Dortmundzie i Londynie, zdarzają się bardzo rzadko, a na poziomie Ligi Mistrzów jeszcze rzadziej. Borussia Dortmund przegrywała u siebie 0:2 z Interem Mediolan, ale zdołała wygrać 3:2. Chelsea dokonała jeszcze większego wyczynu. Przegrywała 1:4 z Ajaksem Amsterdam, a doprowadziła do remisu 4:4.

Wyczyn Chelsea to pierwszy przypadek w Champions League, kiedy zespół przegrywający trzema golami nie przegrał, od 2005 r. Wtedy też Anglicy, przy pomocy jednego Polaka odrobili straty z 0:3 do 3:3. Chodzi oczywiście o finał Ligi Mistrzów w Stambule, gdzie Liverpool przegrywał z Milanem, a ostatecznie wygrał po rzutach karnych, których bohaterem był Jerzy Dudek.

Spotkanie ostatnich zwyciezców Ligi Europy z półfinalistami poprzedniej Champions League miało równie niecodzienny przebieg. Po godzinie londyńczycy przegrywali aż 1:4, m.in. po dwóch samobójczych bramkach (Tammy’ego Abrahama i bramkarza Kepy Arrizabalagi), ale między 63. a 74. minutą strzelili trzy gole. Na dodatek rywale zobaczyli w tym czasie dwie czerwone kartki – Daley Blind (68. minuta) i Joel Veltman (69.). Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 4:4. Grający w dziewiątkę zespół z Amsterdamu stracił wygraną, a Chelsea stała się pierwszym w historii Ligi Mistrzów klubem, który ma na swoim koncie dwa remisy 4:4. Poprzednio taki wynik padł w 2009 r. w spotkaniu z Liverpoolem. Oba mecze łączy postać Franka Lamparda, który dziesięć lat temu był kapitanem Chelsea, a teraz jest jej menedżerem. Liverpoolowi wbił nawet dwa gole, na 3:2 i na 4:4.

Bardzo ciekawie było też w Dortmundzie, gdzie Borussia przegrywała do przerwy z Interem po golach Lautaro Martineza i Matiasa Vecino. W drugiej połowie odwrociła jednak losy rywalizacji. Dwa trafienia Achrafa Hakimiego i jedno Juliana Brandta zapewniły gospodarzom zwycięstwo