Nie jestem cudotwórcą

​WYWIAD \ Z prezesem PKN Orlen DANIELEM OBAJTKIEM rozmawia LIDIA LEMANIAK

numer 2477 - 08.11.2019Wywiad

To, że Orlen jest w bardzo dobrej kondycji finansowej umożliwiającej realizację strategicznych inwestycji, to nie cud, tylko efekt ciężkiej pracy – mówi Daniel Obajtek.

3,5 roku rządów PiS – zysk Orlenu: 21 mld zł. Osiem lat rządów PO-PSL – 3 mld zł zysków. Czy wie Pan już, jakie zyski przyniosła spółka podczas czterech lat rządów Prawa i Sprawiedliwości?

Rok się jeszcze nie skończył, więc podsumowanie czterech lat będzie możliwe w styczniu przyszłego roku – to standardowa polityka komunikacyjna spółek giełdowych. Już teraz jednak widać pierwsze efekty naszych biznesowych decyzji. Mówimy o ponad 22 mld zł zysku po trzech latach i trzech kwartałach. A przypomnę, że ten wynik dla wcześniejszych ośmiu lat, czyli okresu rządów PO-PSL, to 2,9 mld zł. Oznacza to, że w połowę krótszym czasie wypracowaliśmy ponad siedem razy większy zysk! Wzmacniamy firmę. Podjęliśmy szereg bardzo odważnych i potrzebnych decyzji inwestycyjnych dla rozwoju firmy. Bardzo dobra kondycja finansowa Orlenu przełożyła się na wyższe wpływy do budżetu państwa.

Czy jest Pan cudotwórcą? Jak to się stało, że podczas rządów PO-PSL Orlen przynosił tak niskie dochody, a teraz zyski osiągają rekordowy poziom?

Nie jestem cudotwórcą. Kierując taką firmą jak Orlen, trzeba stawiać sobie ambitne cele, podejmować decyzje nakierowane na rozwój i oczywiście je realizować. To, że Orlen jest w bardzo dobrej kondycji finansowej, umożliwiającej realizację strategicznych inwestycji, to nie cud, tylko efekt ciężkiej pracy. Mojej i przede wszystkim moich współpracowników. To również zasługa rozsądnej polityki rządu premier Beaty Szydło, a teraz Mateusza Morawieckiego. Polityki, która skupia się na rozwoju polskiej gospodarki, a nie wspieraniu partykularnych interesów różnych grup. Mówię tu o uszczelnieniu szarej strefy i eliminacji mafii paliwowych oraz ociepleniu stosunków z innymi krajami. Na tych działaniach korzystają Orlen i inne polskie firmy. Każdego dnia pracujemy na dobre wynikizawartość zablokowana

Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się