fot. Michaela Rehle/Reuters

Niemcy kontrolują granice, Francja chce kwot

​Bezpieczeństwo\ Kryzys migracyjny głównym tematem w Paryżu i Berlinie

numer 2477 - 08.11.2019Świat

W Niemczech zwiększono kontrolę na wszystkich granicach. Ma to pomóc w przeciwdziałaniu nielegalnemu przekraczaniu ich przez migrantów. Francja zaś chce zmienić swoje prawo migracyjne i zapowiada wprowadzenie kwot.

Szef MSW Horst Seehofer poinformował, że niemiecka policja federalna będzie prowadzić czasowe kontrole na wszystkich granicach, co ma pomóc w zapobieganiu częstego łamania prawa azylowego i uniemożliwić nielegalne przekraczanie ich przez przybyszów.

Przyczynkiem do wprowadzenia zmian była sprawa szefa libańskiego gangu Ibrahima Miri, który kilka miesięcy po deportacji nielegalnie wjechał do Niemiec i złożył wniosek o azyl.

Do tej pory kontrole miały miejsce jedynie na granicy niemiecko-austriackiej, przez którą szlakiem bałkańskim starało się dostać do Niemiec najwięcej przybyszów.

Aby przeciwdziałać temu procederowi, oprócz kontroli na granicach powstaną również dodatkowe punkty kontroli na drogach krajowych i gminnych. Policjanci będą również mieli prawo dokonywania rutynowej kontroli nawet bez podawania konkretnej przyczyny. Ostrzej będą również karane próby wyłudzenia azylu.

Jak zauważa w rozmowie z „Codzienną” rzecznik prasowy Komendy Głównej Straży Granicznej por. Agnieszka Golias, Niemcy nie są jedynym państwem, które zdecydowało się na tymczasowe przywrócenie kontroli na granicy wewnętrznej UE. – Podobne działania podejmowała również Polska, i to pięciokrotnie: podczas Euro 2012, szczytu klimatycznego w listopadzie 2013 r., Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO w 2016 r., na przełomie listopada i grudnia 2018 r. z powodu kolejnego odbywającego się w Polsce szczytu klimatycznego, a także w lutym 2019 rzawartość zablokowana

Autor: Petar Petrović


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się