Chiński eksperyment w Moskwie

​ROSJA \ Nowy system kontroli obywateli

numer 2477 - 08.11.2019Świat

Tysiące kamer kontrolujących ludzi, system identyfikacji twarzy, służby mające dostęp on-line do wrażliwych danych – Moskwa coraz ściślej kontroluje swoich mieszkańców. Korzysta w tym zakresie z pomysłów stosowanych w Chinach.

Niezależna „Nowaja Gazieta” informuje, że w rosyjskiej stolicy w coraz większym stopniu dochodzi do kontrolowania jej mieszkańców przy użyciu nowoczesnych technologii.

Proceder ten zintensyfikowano w 2010 r., gdy merem miasta został Siergiej Sobianin. To wtedy stolica przeszła z dokumentów papierowych na elektroniczne. Tłumaczono to wygodą mieszkańców i chęcią usprawnienia administracji.

Jednak nie wszyscy są zadowoleni z planów władz Moskwy, przedstawionych w programie Inteligentnego Miasta, obejmującego okres do 2030 r. W celu realizacji tego projektu w przyszłym roku w stołecznym merostwie zwiększone ma być o jedną piątą finansowanie odpowiedzialnego za realizację tego projektu Departamentu Technologii Informatycznych (DIT).

Władze przekonują, że projekt ten pomoże w zwiększeniu bezpieczeństwa mieszkańców. Przyczynić ma się do tego system monitoringu wideo, obejmującego rozpoznawanie twarzy. Miejski monitoring został rozszerzony w latach 2017–2018, a powodem stały się m.inzawartość zablokowana

Autor: Petar Petrović


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się