​PKB będzie rósł, stopy i inflacja raczej nie

numer 2477 - 08.11.2019Gospodarka

PROGNOZY Narodowy Bank Polski przewiduje, że roczne tempo wzrostu naszego PKB w 2019 r. może się znaleźć w przedziale 3,9–4,7 proc., a w 2020 r. może wynieść 2,7–4,4 proc. Prezes NBP prof. Adam Glapiński powiedział, że nie oczekuje zmian stóp procentowych do końca swojej kadencji, a także wzrostu inflacji.

Narodowy Bank Polski przewiduje, że nasza gospodarka w 2019 r. może się rozwijać w tempie 3,9–4,7 proc. PKB, a w przyszłym roku 2,7–4,4 proc. – Sytuacja budżetu jest bardzo dobra. Nie spodziewam się pogorszenia w żadnym z sektorów gospodarki – powiedział prezes NBP prof. Adam Glapiński.

Jak wyjaśnił, nie ma niepokojących sygnałów ani ze strony popytu, ani podaży na rynku nieruchomości i nie ma żadnych przesłanek, aby rosła na nim bańka spekulacyjna. Mimo wyroku TSUE w sprawie kredytów frankowych nie ma żadnych powodów do niepokoju o stabilność systemu bankowego w Polsce.

– Czekamy, aż się zacznie lepiej dziać w Niemczech i strefie euro. Nie można powiedzieć, że świat zachodni jest w kryzysie, ale widać spowolnienie – ocenił Glapiński. Dodał też, że działająca przy NBP Rada Polityki Pieniężnej podjęła uchwałę ws. zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do obcych walut. – Ma to zapewnić większą stabilność banku – podkreślił.

Szef NBP stwierdził, że nie oczekuje zmian stóp procentowych do końca swojej kadencji, czyli do 2022 r. – W całej RPP przeważa stanowisko, żeby stóp nie zmieniać – dodał. Glapiński podkreślił też, że nie obawia się wzrostu inflacji. – Przez najbliższe dwa lata można się spodziewać utrzymania inflacji w okolicach wyznaczonego celu – zaznaczył.

(jak, PAP)Autor: jak