reklama


Środki z OFE trafią 1 lipca do emerytów

PIENIĄDZE \ Rząd rozpoczyna budowę nowego systemu emerytalnego

numer 2477 - 08.11.2019Gospodarka

Ustawą o przeniesieniu środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne oddajemy fundusze emerytom – powiedział minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że projekt ustawy dotyczy prawie 16 mln Polaków, a kwota, która ma być przekazana na ich konta, to 162 mld zł.

Przyjęta przez rząd ustawa przewiduje, że pieniądze z OFE 1 lipca przyszłego roku trafią na indywidualne konta emerytalne lub – jeśli uczestnik OFE sobie tego zażyczy – do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – W ten sposób 162 mld zł zgromadzone w OFE oddajemy prawie 16 mln Polaków – podkreślił Kwieciński. Jak zapewnia rząd, środki zgromadzone na IKE będą w całości prywatne i dziedziczone. Po osiągnięciu wieku emerytalnego będzie je można wypłacić jednorazowo lub w ratach, oczywiście bez podatku.

Minister stwierdził, że rząd rozpoczyna budowę nowego systemu emerytalnego, który ma wzmocnić system kapitałowego oszczędzania na starość. – Docelowo będzie się na niego składała emerytura z ZUS, oszczędności z pracowniczych planów kapitałowych lub pracowniczych programów emerytalnych, a także z prywatnej części kapitałowej, czyli właśnie z nowych IKE – wyjaśnił Kwiecińskizawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama