​ Iohannis zmierza do reelekcji

numer 2478 - 09.11.2019Świat

RUMUNIA Obecnie urzędujący prezydent Klaus Iohannis to główny faworyt przed niedzielnymi wyborami w Rumunii. Ostatnie sondaże wskazują jednak, że w wyścigu o fotel prezydencki nie obejdzie się bez drugiej tury.

W ostatnich przedwyborczych sondażach obecny przywódca Rumunii ma znaczną przewagę nad 13 rywalami. Najprawdopodobniej nie uda się mu jednak wygrać już w niedzielę, gdyż w badaniach otrzymuje maksymalnie ok. 46 proc. głosów poparcia. Druga runda jest przewidziana na 24 listopada.

Klaus Iohannis jest protestantem niemieckiego pochodzenia. Wszedł do polityki w 2000 r., wygrywając wybory na mera miasta Sybin. W 2014 r. jako lider Partii Narodowo-Liberalnej (PNL) pokonał w drugiej turze wyborów prezydenckich, zdobywając 55 proc. głosów, ówczesnego premiera Victora Pontę. Jego głównymi przeciwnikami w obecnych wyborach są: wspierany przez partie PRO Romania oraz ALDE aktor i niezależny kandydat Mircea Diaconu (16,7 proc.), była premier, kandydatka Partii Socjaldemokratycznej Viorica Dăncilă (15,1 proc.) oraz lider USR Dan Barna (12,6 proc.).

Rumuńskie media zgodnie oceniają, że obecna kampania prezydencka była nadzwyczaj spokojna, a kandydaci powstrzymywali się przed nieczystymi zagrywkamizawartość zablokowana

Autor: pp


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama