​Za 10 lat dogonimy UE w dostępności mieszkań

numer 2478 - 09.11.2019Gospodarka

MIESZKALNICTWO Mimo zmian na rynku budowlanym niezmienny pozostaje główny cel Narodowego Programu Mieszkaniowego: do 2030 r. liczba mieszkań przypadająca na tysiąc osób ma wzrosnąć z 363 w 2014 r. do 435, czyli osiągnąć średnią Unii Europejskiej – zapewnił minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. W jego opinii wskaźnik ten uda się osiągnąć.

Kwieciński przedstawił raport z dwuletniej działalności Rady Mieszkalnictwa, powołanej w styczniu 2018 r. przez premiera Mateusza Morawieckiego. Od tego czasu przy jej udziale nastąpiły istotne zmiany dla oczekujących na własne mieszkania. Ruszyła rynkowa część programu Mieszkanie+, pojawiły się rekordowe środki na dofinansowanie budownictwa gminnego dla najuboższych, udostępniono także dopłaty do czynszu w programie Mieszkanie na Start.

– Między 2015 a 2018 r. liczba mieszkań oddanych do użytkowania zwiększyła się o prawie 40 tys. To oznacza, że do wyniku każdego roku udało się dołożyć po kilka tysięcy nowych lokali – zauważył Kwieciński. Podkreślił, jak ważna była likwidacja użytkowania wieczystego gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe. – Duże bonifikaty w opłacie przekształceniowej i pewność prawa do gruntu to koniec horrendalnych podwyżek opłat za użytkowanie – dodał ministerzawartość zablokowana

Autor: p. woz.


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama