UOKiK ukarał spółkę finansującą Nord Stream 2

PRAWO \ 172 mln zł kary dla Engie Energy za nieudzielenie informacji

numer 2478 - 09.11.2019Gospodarka

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że nakłada karę w postępowaniu przeciw Gazpromowi i pięciu międzynarodowym podmiotom odpowiedzialnym za finansowanie gazociągu Nord Stream 2. 172 mln zł to kara dla spółki Engie Energy za nieudzielenie informacji, o którą prosił UOKiK.

Kara nałożona na spółkę Engie Energy w sprawie Nord Streamu 2 jest precedensowa i sposób jej egzekucji też będzie precedensowy – powiedział na piątkowej konferencji prezes UOKiK Marek Niechciał. Dodał, że standardowo firmy odwołują się od kary, gdy ona jest już uprawomocniona. – Będziemy się starali zrobić wszystko, by tę karę wyegzekwować – zapowiedział. Podkreślił przy tym, że to najwyższa kara w historii urzędu nałożona na spółkę.

Jak poinformował UOKiK, spółka Engie Energy uporczywie i bezpodstawnie odmawiała przekazania żądanych dokumentów i materiałów. – To spowodowało istotne opóźnienie w prowadzeniu przez urząd działań dotyczących finansowania budowy gazociągu Nord Stream 2 – wyjaśnił wiceprezes UOKiK Michał Holeksa.

– Brak woli współpracy ze strony jednego z podmiotów budujących Nord Stream 2, czyli spółki Engie Energy, można również uznać za brak szacunku dla naszego państwazawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama