fot. Paweł Dudzicki/Gazeta Polska

Świętujmy razem niepodległość

​OBCHODY \ 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

numer 2478 - 09.11.2019Publicystyka

11 listopada odbędzie się wiele uroczystości oraz wydarzeń, w których udział wezmą przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Aby w wyjątkowy sposób uczcić kolejną rocznicę odzyskania niepodległości, organizowane są też specjalne akcje, wystawy, spotkania i koncerty. Zachęcamy do wzięcia w nich udziału.

Uroczystości rozpoczną się w przeddzień święta. 10 listopada w siedzibie NOSPR w Katowicach odbędzie się „Koncert dla Niepodległej – Słowa, które znaczą”. Znakomici artyści przypomną wybitne utwory polskiej muzyki klasycznej w aranżacjach współczesnych oraz współczesne utwory rozrywkowe w klasycznych aranżacjach symfonicznych. Również 10 listopada w 34 miastach Polski odbędą się pikniki „Służymy Niepodległej”. – Będzie to doskonała okazja, żeby poznać współczesne Wojsko Polskie, a także jego historię. W programie pikników są m.in.: prezentacja sprzętu wojskowego i wyszkolenia żołnierzy, kino frontowe, występy orkiestr wojskowych – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Pikniki w całej Polsce zakończy uroczysty Capstrzyk Niepodległości. Na największy piknik MON zaprasza do Warszawy przed siedzibę Muzeum Wojska Polskiego.

11 listopada obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się w Warszawie od porannej mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 9. Wcześniej kolumna prezydencka wyruszy tam o godz. 8, zatrzymując się po drodze na składanie kwiatów pod pomnikami ojców niepodległości Polski: Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego oraz marszałka Józefa Piłsudskiego. O godzinie 11.45 rozpocznie się uroczystość odsłonięcia pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Wolności w Rzeszowie. Prezydent Andrzej Duda objął to wydarzenie patronatem.

Od wspólnego zaśpiewania hymnu państwowego o godz. 12 rozpoczną się główne państwowe obchody Święta Niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Wszystkich, którzy tego dnia nie mogą wziąć udziału w uroczystościach państwowych, zachęcamy do wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”. Na stronie internetowej www.niepodlegla.gov.pl można znaleźć wykaz wszystkich miejsc w Polsce i za granicą, w których będzie śpiewany hymn. W samo południe zabrzmi on m.in. z wieży kościoła Mariackiego w Krakowiezawartość zablokowana

Autor: Anna Krajkowska


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama