​Życie z narkomanem nie jest łatwe

numer 2478 - 09.11.2019

Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu z organizacjami pozarządowymi (Dolnośląskie Stowarzyszenie Psychoprofilaktyczne „Return”, Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN, Fundacja na rzecz Osób Uzależnionych „Przystań”, Fundacja Salida), kuratorium oświaty i dyrekcjami szkół realizuje projekt, dzięki któremu będzie można uzyskać wszelkie informacje dotyczące groźnych uzależnień.

Narkomania to stan ciężkiego uzależnienia od narkotyków oraz wszelkiego rodzaju substancji odurzających i psychoaktywnych, wywołujących zmiany w świadomości. – Mój kontakt z dopalaczami zaczął się w gimnazjum. Chciałem zobaczyć, jak to działa – marihuana, dopalacze. To było wtedy modne. Później coraz częściej, co weekend w klubach – mówi Sławek, który od dwóch lat nie zażywa narkotyków.

Narkomania to przewlekła choroba, która znacząco wpływa na codzienne obcowanie i życie z uzależnionym. Jest problemem nie tylko dla biorącego, ale również dla jego rodziny. Uzależnienie jest powodem do wstydu i często się je ukrywa, zataja lub bagatelizuje. Nie jest to właściwe. Aby pomóc osobie uzależnionej, konieczne jest zaakceptowanie choroby. Trzeba podejść do narkomanii tak jak do innych chorób. Nie należy jednak usprawiedliwiać uzależnionego. Najbliżsi powinni uświadomić narkomanowi, że ma problem z substancjami odurzającymi, oraz wskazać mu możliwe rozwiązania sytuacji. Konieczne jest wytłumaczenie, że detoks organizmu i podjęcie terapii to jedyne możliwe wyjście.

– Kiedy się to zaczęło, nie wiem. Nie wiem, czy w ogóle byśmy z żoną wiedzieli, gdyby nie te dni, kiedy to było coś innego niż alkohol. Po nich był zmęczony, osowiały, ale tłumaczyliśmy to tym, że ma problem z alkoholem. Oszukiwał nas, kłamał, a my mu wierzyliśmy. Żona ufała synowi i była pewna, że jej powie prawdę. Jednak miał coraz częściej napady złości, stawał się agresywny i dziwnie się zachowywał: biegał po domu, uderzał w meble – mówi ojciec Sławkazawartość zablokowana

Autor: Albert Łyjak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama