​Turcja odesłała pierwszych islamistów

numer 2481 - 13.11.2019Świat

ANKARA Turcja spełniła swoje zapowiedzi, że będzie odsyłała złapanych w Syrii członków tzw. Państwa Islamskiego (IS) do państw, z których przybyli. Władze w Ankarze przeszły w poniedziałek od słów do czynów.

Turcja wielokrotnie krytykowała Unię Europejską za to, że ta nie chce przyjąć do siebie mających obywatelstwo UE bojowników IS przetrzymywanych w tureckich więzieniach. Chodzi o ok. 1,2 tys. osób. W końcu Turcy mieli dość takiego podejścia. – Teraz mówimy wam, że będziemy ich odsyłali do was – zapowiedział w piątek Süleyman Soylu, minister spraw wewnętrznych Turcji.

Wcześniej Soylu zapowiedział, że deportacje obejmą również tych bojowników, którym ich macierzyste państwa odebrały obywatelstwa, co staje się ostatnio coraz popularniejszą praktyką. – Państwa nie mogą po prostu cofnąć obywatelstw byłym terrorystom i spodziewać się, że Turcja się nimi zajmie – powiedział Soylu. – Turcja to nie jest hotel dla zagranicznych terrorystów – dodał.

Według doniesień medialnych pierwszy deportowany w poniedziałek terrorysta był obywatelem USA. Tego samego dnia Turcy mieli deportować także Duńczyka i Niemca. Na razie nie jest jasne, czy faktycznie doszło do tych deportacji. W kolejce czeka dwóch Irlandczyków, dwóch Niemców i 11 Francuzówzawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama