​Moskwa ściga Tatarów za islamizm

numer 2482 - 14.11.2019Świat

UKRAINA Rosyjski sąd skazał sześciu mieszkańców Krymu za działalność w zakazanej w Federacji Rosyjskiej Partii Odrodzenia Islamskiego (Hizb ut-Tahrir). Zostali oni oskarżeni o chęć przejęcia władzy w kraju. Kreml nie ustaje w represjach na odebranym Ukrainie terytorium.

Muslim Alijew, Inwer Bekirow, Emir-Usejn Kuku, Wadim Siruk, Arsen Dżepparow i Refat Alimow zostali skazani przez sąd wojskowy w Rostowie nad Donem na kary od 7 do 19 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za udział w „komórce Hizb ut-Tahrir” w Jałcie na Krymie. Żaden z mężczyzn nie przyznał się do winy. Skazani mieszkańcy Krymu zostali zatrzymani trzy lata temu.

Na Ukrainie działalność w Partii Odrodzenia Islamskiego, której siedziba mieści się w Londynie, nie jest zakazana. Celem organizacji jest zjednoczenie wszystkich muzułmanów metodami pokojowymi w jedno panislamskie państwo. Nawołuje ona przy tym do obalenia prozachodnich rządów w krajach arabskich i prorosyjskich w Azji Centralnej.

W Rosji ugrupowanie to zostało zdelegalizowane w 2003 r., a po tym, jak kraj ten zajął w 2014 r. Krym, przedstawicielom Tatarów krymskich zaczęto przedstawiać zarzuty przynależności do tego ruchuzawartość zablokowana

Autor: Petar Petrović


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama