Trwa walka ze zmowami cenowymi

​ROLNICTWO \ Ostry spór sadowników i przetwórców owoców o umowy kontraktacyjne

numer 2482 - 14.11.2019Gospodarka

Nowelizacje dwóch ustaw – o organizacji niektórych rynków rolnych oraz o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolno-spożywczymi – dzielą przetwórców owoców i sadowników. – Projekt nie bierze pod uwagę zasad wolnego rynku – twierdzą pierwsi. – Rynek od lat jest nieuregulowany i zdarzają się zmowy cenowe – odpowiadają drudzy.

Zdaniem Juliana Pawlaka, prezesa Krajowej Unii Producentów Soków, wdrożenie regulacji, nad którymi wkrótce będzie pracował Sejm w postaci proponowanej przez rząd, jest obarczone dużym ryzykiem doprowadzenia do problemów w produkcji i przetwórstwie owoców. W projekcie zakłada się, że ceny referencyjne na dany sezon miałby określać raz w roku minister rolnictwa.

– Taki zapis narusza swobodę umów, może wprowadzać duże zakłócenia na rynku i będzie sprzyjał importerom produktów rolnych – twierdzi Pawlak. Jak dodaje, może powstać problem niekontrolowanych nasadzeń, bo jeżeli rolnicy uzyskają gwarancję, że sprzedadzą za przyzwoitą cenę, gwarantującą opłacalność, to zwiększą produkcję, co nasili problemy ze zbytem.

Związek Sadowników RP jest organizacją, która od lat stara się o wprowadzanie regulacjizawartość zablokowana

Autor: Paweł Woźniak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama