​Rząd stawia na domy bezpieczne i ekologiczne

numer 2482 - 14.11.2019Gospodarka

BUDOWNICTWO W Katowicach startują targi budowlane 4Buildings – największe jesienne wydarzenie w branży. Ich głównym tematem jest budownictwo bezpieczne, efektywne i czerpiące z natury. Polska ma tu coraz większe osiągnięcia dzięki rządowym programom Czyste Powietrze i Mój Prąd, uldze na termomodernizację, a także niższemu VAT‑owi na fotowoltaikę.

Właśnie fotowoltaika będzie jednym z głównych tematów pierwszego dnia targów, a w debacie głos zabierze Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak wynika z rządowych danych, liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych wzrosła w ubiegłym roku aż o 235 proc. względem końca 2016 r., a po trzech kwartałach br. wzrost ten wynosi już 96 proc. w porównaniu z końcem 2018 r.

– Mamy coraz bardziej dostępne technologie, które dzięki systemowi rządowego wparcia są znacznie tańsze dla przeciętnego Kowalskiego – uważa analityk finansowy Adrian Ostrowski. Jego zdaniem obecnie zakup fotowoltaiki może się zwrócić już po pięciu latach, a nie – jak to było wcześniej – po dziesięciu.

NFOŚiGW przekazał już do Ministerstwa Energii 4059 wniosków w ramach programu dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych Mój Prądzawartość zablokowana

Autor: Mariusz Andrzej Urbanke


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się