Produkcja rosyjskiej ropy może zmaleć o 40 procent

​ENERGIA \ Bez zachodnich technologii Kreml nie poradzi sobie z wydobyciem surowców

numer 2482 - 14.11.2019Gospodarka

Kreml obawia się spadku wydobycia ropy w ciągu najbliższych 15 lat nawet o 40 proc., jeśli nie zostaną wprowadzone nowoczesne technologie. Rosja już wstrzymała projekty w Arktyce i na Syberii po tym, jak wskutek sankcji ze strony USA i UE zagraniczne firmy wycofały się ze wspólnych przedsięwzięć.

Rosja wciąż bije własne rekordy wydobycia ropy, ale rządzący obawiają się spadku wydobycia w ciągu najbliższych 15 lat nawet o 40 proc., jeśli do sektora nie zostaną wprowadzone nowoczesne rozwiązania technologiczne – twierdzi „Financial Times”. Podobny problem Rosjanie mają z produkcją gazu. Próbują obejść ten problem, inwestując we własną technologię, ale zdaniem ekspertów ich wysiłki mogą się okazać niewystarczające.

Prace nad rozwojem naftowych i gazowych projektów utrudniają Rosji sankcje ze strony Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Amerykanie zmusili koncern ExxonMobil do zawieszenia współpracy z Rosnieftem w rosyjskiej Arktyce, włoskie Eni musiało się wycofać ze współpracy z Rosjanami przy projektach czarnomorskich, a holendersko-brytyjski Royal Dutch Shell musiał zrezygnować ze współpracy z Gazpromem Neft w zachodniej Syberiizawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się