Trudny sojusznik Waszyngtonu

​USA \ Spotkanie Trump–Erdoğan bez przełomu

numer 2483 - 15.11.2019Świat

W Białym Domu odbyło się spotkanie prezydentów Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa oraz Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana. Mimo pozytywnej atmosfery przywódcom obydwu krajów członkowskich NATO nie udało się dojść do porozumienia w kluczowych, kwestiach takich jak zakup przez Ankarę rosyjskich systemów S-400.

Mamy świetne relacje. Jesteśmy przyjaciółmi od dawna, niemal od pierwszego dnia – oznajmił w środę Trump na wspólnej konferencji prasowej z Erdoğanem w Białym Domu.

Lider Stanów Zjednoczonych starał się budować pozytywną atmosferę i podkreślał dalszy rozwój turecko-amerykańskiej współpracy handlowej. Jak zaznacza ekspert ds. Bliskiego Wschodu dr Konrad Zasztowt, wypowiedź ta była skierowana do amerykańskiego wyborcy. – Prezydent Trump chciał pokazać, że Turcja otwiera się jako rynek na eksport produktów z USA – wyjaśnia dr Zasztowt w rozmowie z „Codzienną”.

Mimo wielu środowych deklaracji ze strony amerykańskiego prezydenta, który przypomniał, że Ankara jest strategicznym partnerem Waszyngtonu w ostatnich kilku latach, relacje turecko-amerykańskie znacząco się pogorszyły.

Podczas spotkania w Białym Domu przywódca państwa tureckiego zażądał od USA wydania Fethullaha Gülenazawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama