​Seniorzy coraz bardziej nowocześni i zbyt ufni

numer 2483 - 15.11.2019Gospodarka

BADANIE Pomimo niewysokich dochodów polscy seniorzy z optymizmem patrzą na własny miesięczny budżet. 33 proc. ocenia swoją sytuację finansową zdecydowanie dobrze lub dobrze, kolejne 44 proc. średnio, a tylko co piąty przyznaje, że jest niezadowolony ze stanu swoich finansów – wynika z ankiety Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego.

Z każdym rokiem rośnie stopień ubankowienia osób w wieku 60–70 lat. Najczęściej korzystają oni z konta bankowego. Posiadanie rachunku deklaruje ponad 70 proc. seniorów. Osoby starsze chętnie sięgają też po różnego rodzaju ubezpieczenia. Blisko 40 proc. ma polisę na życie, mieszkanie czy samochód. Trzecią najpopularniejszą usługą finansową jest lokata – jej posiadanie deklaruje co piąta osoba. Produkty kredytowe znalazły się na dalszych miejscach. Ich posiadanie wskazał zaledwie co dziesiąty ankietowany.

Pożyczone pieniądze seniorzy najczęściej przeznaczają na remont mieszkania lub domu. Zadeklarowało tak blisko 40 proc. z nich. 20 proc. kupuje sprzęt RTV i AGD, tyle samo z pożyczonych środków finansuje bieżące wydatki. Nieco mniej, bo 17 proc., wydaje pieniądze na leczenie, a co dziesiąta osoba – na zakup prezentu dla członka rodziny.

Niemal wszystkie osoby po 60zawartość zablokowana

Autor: p. woz.


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama