Dziękujemy, Polsko

​FESTIWAL \ Muzycznie, rodzinnie i z pasją

numer 2483 - 15.11.2019Kultura

W środę w warszawskim klubie Palladium odbyła się druga edycja festiwalu „Dziękujemy, Polsko”, zorganizowanego z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości. – Chciałem, żeby to nie były koturnowe obchody, tylko świętowanie w radosnej, rodzinnej atmosferze – mówił ze sceny dyrektor artystyczny festiwalu Darek „Maleo” Malejonek.

Podczas wydarzenia zadebiutowało Centrum Oporu Cywilnego – nowy muzyczny projekt Darka „Maleo” Malejonka i Instytutu Pileckiego. – Opowiadamy tym razem o cichych bohaterach – cywilach, którzy w czasie wojny robili nieprawdopodobne rzeczy, choć groziła za to kara śmierci – od tajnych kompletów, przez fałszerzy, którzy fałszowali kenkarty i w ten sposób uratowali setki tysięcy ludzi, najwięcej Żydów. Są to niesamowite postacie. Wokalistki, podobnie jak przy projektach z Pannami, napisały znakomite teksty i je pięknie wykonały. Ja przy nagrywaniu i miksowaniu płakałem kilka razy. Mam nadzieję, że wy też będziecie wzruszeni – mówił Malejonek.

I nie mylił się. Utwory zrobiły ogromne wrażenie na uczestnikach koncertu. Angelika Korszyńska-Górny przedstawiła nam historię Jana Zachwatowicza, który uratował podczas wojny wiele bezcennych zabytkówzawartość zablokowana

Autor: Anna Krajkowska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama