reklama


fot. Facebook/d

Czesi świętują obalenie komunizmu

​PRAGA \ 30. rocznica aksamitnej rewolucji

numer 2486 - 19.11.2019Świat

W weekend na pl. Wacława 300 tys. Czechów świętowało 30. rocznicę aksamitnej rewolucji przeciwko polityce komunistycznych władz Czechosłowacji. Podczas uroczystości państwowych w Pradze obecni byli również szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym premier Mateusz Morawiecki oraz szef niemieckiego Bundestagu.

Centralne uroczystości upamiętniające aksamitną rewolucję w Czechach odbyły się w niedzielę na praskim pl. Wacława. Szef czeskiego rządu Andrej Babiš podziękował osobom, które wzięły udział w aksamitnej rewolucji. – Dziękuję tym wszystkim, którzy walczyli o wolność i demokrację – zaznaczył lider partii ANO 2011. Premier Czech przypomniał również o swojej niezbyt chlubnej przeszłości. – Jak wiecie, podczas tych wydarzeń byłem członkiem komunistycznej partii. Nie jestem z tego dumny – oznajmił Babiš.

Obchody 30-lecia aksamitnej rewolucji Czesi starali się wpisać w kontekst międzynarodowy. Z tego też wynika obecność szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) w Pradze, ale również szefa niemieckiego Bundestagu Wolfganga Schäuble.

– Nie zapominamy, że to właśnie Polacy jako pierwsi wywalczyli sobie wolne wybory. Nie możemy również zapomnieć o tym, że Węgrzy jako pierwsi wycięli dziurę w żelaznej kurtynie – podkreślił szef czeskiego rządu podczas wystąpienia na pl. Wacławazawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama