reklama


Oszczędzamy, ale mało inwestujemy

​Nastroje konsumenckie \ Polacy optymistycznie patrzą w swoją przyszłość finansową

numer 2486 - 19.11.2019Gospodarka

Od kilku lat systematycznie poprawia się w Polsce status materialny gospodarstw domowych. Już niemal połowa rodzin ocenia swoją sytuację jako bardzo dobrą albo raczej dobrą. I chociaż powiększyło się grono oszczędzających, to wciąż niewielkie jest zainteresowanie Polaków inwestowaniem.

Polacy optymistycznie patrzą w swoją przyszłość finansową. Z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego o rynku finansowym wynika, że wzrósł odsetek gospodarstw domowych oceniających swoją sytuację finansową jako bardzo dobrą albo raczej dobrą z 37,2 proc. w 2017 r. do 44 proc. w 2018 r., a tzw. nastroje konsumenckie wciąż jeszcze rosną.

Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny (po odliczeniu podatków i składek na ZUS) wzrósł w omawianym okresie o 4,3 proc., tj. do 1693 zł. Kapitał finansowy, którym rodziny mogą w miarę swobodnie dysponować, zwiększył się o 5,8 proc. i wyniósł na koniec grudnia ubiegłego roku prawie 1 bln 289 mld zł. Więcej jest gotówki w obiegu, na kontach oszczędnościowych w bankach, w bezpiecznych papierach wartościowych (skarbowych i nieskarbowych – wzrost o prawie 26 proczawartość zablokowana

Autor: Lucyna Piwowarska


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama