reklama


Rezygnujemy z rosyjskiej ropy

​SUROWCE \ Rekordowe przeładunki ropy w Naftoporcie w Gdańsku

numer 2486 - 19.11.2019Gospodarka

Od początku tego roku w należącej do Grupy PERN spółce Naftoport przeładowano ponad 15 mln ton ropy naftowej i paliw. To więcej niż w całym 2018 r. Rekordowe obroty są efektem dywersyfikowania dostaw ropy przez polskie rafinerie oraz zwiększonego importu surowca drogą morską po kryzysie ze skażoną ropą z Rosji.

13 listopada br., w trakcie załadunku produktowca „Excello”, pobite zostały wszystkie dotychczasowe rekordy, które padły w 2018 r., czyli ilości przeładowanej ropy (14,9 mln ton) oraz liczby obsłużonych statków (314). Tegoroczny obrót jest wynikiem trendu, który od kilku lat obrały polskie zakłady przetwarzające surowiec.

– Chodzi o wzrost zakupów ropy innej niż rosyjska, by wzmacniać energetyczne bezpieczeństwo naszego kraju. Na taki rezultat miał także wpływ kryzys z rosyjską ropą, który spowodował jeszcze większe zainteresowanie usługami Naftoportu. Incydent z dostawami ze wschodu potwierdził fakt dużej odporności polskiej infrastruktury na podobne wydarzenia, ale także potwierdził słuszność realizowanych przez nas inwestycji – powiedział Igor Wasilewski, prezes PERN i przewodniczący Rady Nadzorczej Naftoportu.

Tylko w maju brzawartość zablokowana

Autor: Paweł Woźniak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama