fot. CC/d.

TSUE nie wspomoże nadzwyczajnej kasty

PRAWO \ Nie unijne instytucje, ale Sąd Najwyższy oceni, czy Izba Dyscyplinarna SN jest niezależna

numer 2487 - 20.11.2019Polska

To Sąd Najwyższy zadecyduje o niezależności nowej Izby Dyscyplinarnej, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów SN w stan spoczynku – orzekł wczoraj Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. – TSUE w kwestie wewnętrzne, zwłaszcza dotyczące funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, wtrącał się nie będzie i nie będzie ich za Polaków przesądzał – skomentował orzeczenie prezydent Andrzej Duda.

Kilka miesięcy temu Sąd Najwyższy (SN) wystosował pytanie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), czy utworzona od podstaw Izba Dyscyplinarna jest sądem niezależnym i niezawisłym.

Unijny organ z siedzibą w Luksemburgu wydał wczoraj orzeczenie, w którym podkreślił, że to SN ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów SN w stan spoczynku. Jednoczenie TSUE zaznaczył, że jeśli SN uznałby, że Izbie brak niezależności, mógłby przestać stosować przepisy, na mocy których to właśnie do Izby trafiają spory ws. przejścia w stan spoczynku sędziów SN.

Co więcej, TSUE w swoim orzeczeniu jednoznacznie wskazał, że prawo UE nie narzuca jednego modelu ustrojowego ani Rady Sądowniczej, ani Izby Dyscyplinarnej. Ponadto unijni sędziowie uchylili się od odpowiedzi, czy KRS i Izba Dyscyplinarna SN są w Polsce powołane zgodnie z obowiązującym prawemzawartość zablokowana

Autor: Jan Przemyłski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama