Za rosyjski gaz przepłacaliśmy rocznie miliard złotych

​PALIWA \ PGNiG jest przygotowane na odwet Rosjan po rezygnacji z kontraktu jamalskiego

numer 2487 - 20.11.2019Gospodarka

Wypowiedzenie Gazpromowi kontraktu jamalskiego z dniem 31 grudnia 2022 r. jest nieodwołalne – zapewnił Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Koncern spodziewa się odwetu ze strony Rosjan, ale jest na to przygotowany. Ma magazyny pełne gazu i wkrótce uruchomi sprzęt do suszenia nadmiernie zawodnionego gazu.

Za błękitne paliwo dostarczane przez rosyjski Gazprom momentami płaciliśmy najwięcej w Europie. W stosunku do cen rynkowych od 2014 r. spółka przepłacała ok. 1 mld zł rocznie. Próby renegocjacji cen spełzły na niczym. PGNiG musiał skierować sprawę do arbitrażu międzynarodowego. Prezes Woźniak spodziewa się, że na przełomie 2019 i 2020 r. zapadnie wyrok w procesie, który ciągnie się już od 2011 r.

Korzystne dla Polski rozstrzygnięcie sprawy spowoduje, że cena za gaz, jaką musimy płacić jeszcze przez trzy lata, spadnie. Rosjanie powinni zwrócić nadpłacone pieniądze, przynajmniej od 2014 r. – Chcielibyśmy się tymi pieniędzmi podzielić z naszymi klientami: gospodarstwami domowymi i przedsiębiorstwami, obniżając im stawki na przyszłość – zapowiedział prezes PGNiG.

W kontrakcie z Rosjanami jest zapis, że na trzy lata przed przewidzianym jego zakończeniem, czyli do 31 grudnia 2019 rzawartość zablokowana

Autor: Lucyna Piwowarska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama