Polski atom zbudują Amerykanie?

numer 2487 - 20.11.2019Gospodarka

REAKTORY Powstanie nowy podmiot, który zajmie się budową elektrowni jądrowej, a kwestia sfinansowania projektu rozstrzygnie się w ciągu kilku miesięcy – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Wiele wskazuje na to, że Polska zdecyduje się na technologię amerykańską.

Piotr Naimski, który funkcję pełnomocnika będzie pełnił przez kolejne cztery lata, powiedział podczas Polsko-Amerykańskiego Forum Przemysłu Jądrowego w Warszawie, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy powstanie nowy podmiot, który zajmie się budową elektrowni jądrowej. Rozstrzygnięta też zostanie kwestia sfinansowania projektu.

– To będzie całkiem nowa spółka, w której 51 proc. udziałów będą miały podmioty pozostające pod kontrolą państwa. Szukamy takiego partnera, który wejdzie w ten projekt na zasadzie pełnego partnerstwa, od początku do końca  – podkreślił minister. – Ostatni rok wykorzystaliśmy na bardzo intensywne dyskusje. Polskie firmy, które już teraz pracują na polu jądrowym, są gotowe do zaangażowania się w duże projekty. Włączenie energetyki jądrowej do naszego miksu energetycznego jest koniecznością, bo chcemy spełnić wymogi europejskiej polityki klimatycznej – powiedział Naimskizawartość zablokowana

Autor: jak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się