fot. Archiwum prywatne/d

Rodzice walczą o szkołę w Pakosławsku

​SKANDAL \ Radni PSL chcą zamknąć szkołę

numer 2488 - 21.11.2019Polska

Gmina Cieszków (woj. dolnośląskie) rozważa zamknięcie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w leżącej na jej terenie miejscowości Pakosławsko. Do szkoły uczęszczają dzieci z siedmiu okolicznych wiosek. W piątek na posiedzeniu rady gminy zapadnie decyzja w sprawie szkoły. Większość w radzie gminy posiadają politycy związani z PSL. Wójt gminy zapewnia, że dyskusja o losach placówki dopiero się rozpocznie.

Szkoła ma oddział przedszkolny, dlatego jej zamknięcie oznacza dodatkowe trudności dla rodziców. Mieszkańcy z miejscowości, z których dzieci uczęszczają do zagrożonej placówki, nie chcą jej likwidacji i planują się zebrać w piątek przed siedzibą gminy, aby dać radnym do zrozumienia, że zależy im na istnieniu szkoły. Wczoraj rodzice złożyli w gminie petycję podpisaną przez mieszkańców przeciw zamknięciu placówki. Do szkoły uczęszcza ok. 100 uczniów. – Niestety większość radnych jest za likwidacją szkoły. Ich zdaniem szkoła generuje za duże koszty. Gmina ma zaoszczędzić na zamknięciu szkoły od 800 tys. do 1 mln zł rocznie. To jest główny powód podawany rodzicom – mówi nam rodzic dziecka z zagrożonej szkoły.

Według rodziców dla większości radnych obecna szkoła pozbawia dzieci szansy na rywalizację z powodu małej liczebności dzieci w klasach. – Czy mnie ktoś pytał jako rodzica, czy ja chcę rywalizacji w szkole dla mojego dziecka? Ja stawiam na współdziałanie i współpracę. Poza tym w mniejszych klasach dzieci lepiej się uczą. A ze statystyk urodzeń wynika, że dzieci w szkołach będzie wkrótce więcej – mówi rodzic. – Jednak dla radnych mała klasa to wada. Tymczasem ja się cieszę, że dziecko jest w mniejszej szkole, bo ta szkoła też wychowuje. Nauczyciel poświęca dziecku tyle czasu, ile potrzebazawartość zablokowana

Autor: Paweł Tunia


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama