​Polska nie zapomina o Bałkanach

numer 2488 - 21.11.2019Świat

BAŁKANY Sześć krajów członkowskich, w tym Polska, apeluje o szybkie rozpoczęcie przez Unię negocjacji członkowskich z Macedonią Północną i Albanią. Przekonują one, że powinno to nastąpić najpóźniej do marca przyszłego roku.

Pod listem do przewodniczącego Komisji Europejskiej podpisali się ministrowie spraw zagranicznych Polski, Austrii, Czech, Słowacji, Słowenii i Włoch. Napisali oni, że nie można zakończyć procesu jednoczenia Europy – rozpoczętego upadkiem komunizmu 30 lat temu – bez włączenia w ten proces Bałkanów Zachodnich. Wezwali przy tym Komisję Europejską, by do stycznia przyszłego roku opracowała konkretne propozycje wzmacniające proces integracji tego regionu ze Wspólnotą.

„Co więcej, nie może być wątpliwości, że trwała stabilność oraz bezpieczeństwo, jak również kontynuacja reform w regionie mogą być osiągnięte poprzez integrację z Unią” – czytamy w liście.

Ministrowie zwrócili przy tym uwagę, że rozszerzanie Unii Europejskiej na Bałkany jest kluczowe dla bezpieczeństwa Wspólnoty, co jest też jedną z przyczyn niemożliwości opóźniania tego procesu. „Nie ma alternatywy dla pełnego członkostwa krajów Bałkanów Zachodnich w Unii Europejskiej, jeśli chcemy skutecznie chronić nasze interesy w regionie” – napisali ministrowiezawartość zablokowana

Autor: Petar Petrović


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama