​Dom Hitlera zmienia się w posterunek policji

numer 2488 - 21.11.2019Świat

Austria Szef resortu spraw wewnętrznych Austrii Wolfgang Peschorn poinformował w tym tygodniu, że dom zlokalizowany w północno-zachodniej Austrii, w którym urodził się Adolf Hitler, ma być przekształcony w posterunek policji.

20 kwietnia 1889 r. w narożnej kamienicy w miejscowości Braunau am Inn urodził się i przez kilka miesięcy mieszkał Adolf Hitler. Budynek ten po zajęciu Austrii przez III Rzeszę został odkupiony przez Martina Bormanna, jednego z bliskich współpracowników Hitlera. W kamienicy stworzono centrum kulturalne z galerią sztuki oraz biblioteką publiczną. Po zakończeniu II wojny światowej kamienica wróciła w ręce właścicieli, którymi była rodzina Pommerów. Od 1972 r. głównym najemcą budynku przy Salzburger Vorstadt jest austriacki rząd, który umieścił tam ośrodek dla niepełnosprawnych.

Od 2011 r. kamienica stała pusta, a koszty czynszu wynoszące 4800 euro miesięcznie pokrywało państwo. W końcu w 2016 r. rząd w Wiedniu zdecydował się na wywłaszczenie właścicielki tej kamienicy, którym była Gerlinda Pommer, i wypłacenie jej 310 tys. euro zadośćuczynienia. Kobieta domagała się jednak 1,5 mln euro, dlatego zaskarżyła decyzję państwa austriackiego do sądu. W czerwcu 2017 rzawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama