fot. Fotolia/d

Naprawić to, co zepsuł rząd Tuska

EMERYTURY \ Zjednoczona Prawica chce konstytucyjnej ochrony oszczędności Polaków

numer 2488 - 21.11.2019Gospodarka

Konstytucyjna ochrona PPK odbuduje zaufanie do programów wsparcia emerytalnego, na które bardzo negatywnie wpłynęły zmiany w OFE w latach 2013–2014 – tak eksperci komentują apel premiera Mateusza Morawieckiego, który proponuje zmianę konstytucji, aby zagwarantować prywatną własność środków zgromadzonych w PPK i IKE.

To bardzo ważna deklaracja. Konstytucyjna ochrona środków zgromadzonych w pracowniczych planach kapitałowych jest bardzo istotna dla odbudowy zaufania do programów wsparcia emerytalnego – stwierdził Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, odnosząc się do propozycji premiera dotyczącej zmiany konstytucji, by gwarantowała Polakom oszczędności w PPK. – Jeśli udałoby się to zrobić, byłby to ogromny krok w przywróceniu wiarygodności kapitałowej części naszego systemu emerytalnego – podkreślił ekspert.

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, uznał za bardzo ważne, że premier w swoim exposé wskazał wzrost oszczędności emerytalnych jako jeden z priorytetów rządu, a także zaproponował zwiększenie bezpieczeństwa tych środków i stabilności prawa poprzez stosowny zapis w konstytucji. – To daje uczestnikom pracowniczych planów kapitałowych, ale także PPE, IKE czy IKZE, większą pewność, że regulacje określające zasady oszczędzania na emerytury w tzwzawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama