​Europejska gospodarka hamuje

numer 2488 - 21.11.2019Gospodarka

ANALIZA Polska gospodarka wykazuje się dużą odpornością na negatywne impulsy z zewnątrz. Pogarszająca się za to kondycja niemieckiej gospodarki, która jest głównym źródłem spowolnienia w strefie euro, może odbić się na tempie wzrostu polskiego PKB – prognozują eksperci BGK.

Nie wiadomo, czy wysokie tempo wzrostu gospodarczego uda się utrzymać Polsce w nadchodzących miesiącach, które mogą być trudne dla europejskiej gospodarki. – Dane makroekonomiczne ze strefy euro są obecnie najgorsze od kilku lat. Wskazują na stagnację wzrostu gospodarczego w strefie euro, głównie ze względu na recesyjne odczyty niemieckiej gospodarki – komentuje Piotr Dmitrowski z Biura Badań i Analiz Banku Gospodarstwa Krajowego.

– Niemcy są najbardziej wrażliwe na spowolnienie gospodarcze w Chinach i zmniejszenie popytu Państwa Środka na niemieckie dobra inwestycyjne. Ponadto strefie euro szkodzą problemy branży motoryzacyjnej, wyniki sektora są zatrważająco słabe – dodaje Dmitrowski.

W III kwartale tego roku wzrost PKB w strefie euro wyniósł 1,1 proc. rok do roku. (wobec 1,2 proc. w II kwzawartość zablokowana

Autor: ar


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama