Cierpienie ma sens, gdy czemuś służy

​GDAŃSK \ Premiera „Kantaty dla 108 męczenników II wojny światowej”

numer 2490 - 23.11.2019Kultura

„Jedni giną śmiercią męczeńską, by drudzy mogli odzyskać siłę i żywotność. To wielka tajemnica wiary. Chwalebne jest pragnąć męczeństwa, ale nie należy go szukać, nie wolno lekkomyślnie wystawiać się na śmierć” – tymi słowami rozpoczyna się libretto „Kantaty dla 108 męczenników II wojny światowej”. Premiera wydarzenia w tę niedzielę w Gdańsku.

Kantata mówi o istocie człowieczeństwa, o poświęceniu jednostki dla ogółu. Męczeństwo oparte jest na słowach Pana Jezusa: „Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować”. Męczennik wskazuje swoim sprzeciwem granice doczesnej władzy, które wyznacza sumienie człowieka. Pokazujemy znaczenie nadziei, która pozwala wytrwać i dokonywać czynów heroicznych w najtrudniejszych sytuacjach, w obliczu śmierci: np. w obozie koncentracyjnym – mówi „Codziennej” Marek Wojtasik, autor libretta i kierownik artystyczny wydarzenia.

Projekt upamiętnia 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz 20. rocznicę beatyfikacji przez Jana Pawła II 108 męczenników z czasów II wojny światowej. W warstwie scenograficznej autorzy nawiązują do twórczości jednego z największych scenografów polskich – Mariana Kołodzieja, który z pierwszym transportem trafił do Oświęcimia w 1940 rzawartość zablokowana

Autor: Anna Krajkowska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama