Ujgurzy poddawani masowym represjom

​PEKIN \ Wyciekły dokumenty o chińskich obozach

numer 2493 - 27.11.2019Świat

Władze Chin od dawna są oskarżane o prowadzenie obozów dla mniejszości religijnej Ujgurów. Ostatni wyciek wewnętrznych dokumentów Partii Komunistycznej rzucił kolejne światło na tę sprawę.

Ujgurzy to wyznająca islam mniejszość etniczna, zamieszkująca autonomiczny region Xinjiang. Od 2014 r. rząd Chin, uważający ich za religijnych ekstremistów, zaczął prowadzić przeciwko temu środowisku kampanię prześladowań i inwigilacji. Jednym z jej elementów było stworzenie sieci obozów, w których wedle różnych szacunków zamknięto od kilkuset tysięcy do ponad miliona Ujgurów.

Pekin od początku twierdził, że informacje o obozach to kłamstwo. Kiedy jednak udało się je zlokalizować na zdjęciach satelitarnych, władze ChRL stwierdziły, że są to „obozy reedukacyjne”, gdzie Ujgurzy mogą dobrowolnie poddać się szkoleniu antyekstremistycznemu albo nauczyć się przydatnych umiejętności zawodowych. Nieliczne relacje samych więźniów, które udało się przeszmuglować na Zachód, malowały zupełnie inny obraz, pełen głodu, poniżania i przemocy strażników wobec więźniów.

W poniedziałek do mediów trafiły tzw. chińskie telegramy, jak nazwano wyciek wewnętrznych dokumentów Komunistycznej Partii Chin dotyczący obozów. Rzucają one nowe światło na funkcjonowanie placówek i działania ChRL przeciwko Ujgurom. Dokumenty potwierdzają, że wbrew zapewnieniom Chin pobyt w obozach nie jest dobrowolny. Podpisany przez Zhu Jailuna, zastępcę szefa Partii Komunistycznej w Xinjiang, dokument opisuje drobiazgowo, jak powinny wyglądać obozy, skupiając się głównie na tym, jak uniemożliwić więźniom ucieczkę i jak sprawować nad nimi pełną kontrolę fizyczną i psychiczną.

Odkryto, że obozy mają dwa poziomyzawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama