reklama


​Turcja nie wesprze obrony Polski i państw bałtyckich

numer 2495 - 29.11.2019Świat

ANKARA Turcja nie ma zamiaru poprzeć planu obrony Polski, Litwy, Łotwy i Estonii przez NATO. Władze w Ankarze chcą najpierw poparcia Sojuszu Północnoatlantyckiego dla rozprawy z Kurdami.

We wtorek agencja Reuters poinformowała, powołując się na wysoko postawionych urzędników Sojuszu, że Turcja nie chce podpisać planu obrony Polski i państw bałtyckich przed Rosją. Według informacji agencji Turcy chcą, aby wcześniej Zachód oficjalnie uznał kurdyjskie Powszechne Jednostki Ochrony (YPG) za terrorystów, co ułatwiłoby Ankarze walkę z nimi w Syrii.

Wczoraj Reutersowi udało się dotrzeć do kolejnych informacji w tej sprawie. Turecki dyplomata powiedział agencji, że sprzeciw Turcji jest poważny i kraj nie wycofa się z niego, dopóki jego żądania nie zostaną spełnione. Nie zmieni tego krytyka, z którą spotkała się decyzja o braku poparcia dla tego planu.

Źródło Reutersa ujawniło, że w tym roku NATO zgodziło się na poparcie planu obrony Turcji przed agresją z południa, od strony Syrii. Plan ten zawierał w sobie uznanie YPG za terrorystów, która zdaniem Turków jest ściśle powiązana z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK). USA uznające YPG za sojusznika w ostatniej chwili wycofały jednak swoje poparcie, po czym zrobiły to inne państwazawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama