Ukraina wprowadza wolny rynek ziemi

​KIJÓW \ Moratorium dla obcokrajowców, swoboda dla Ukraińców

numer 2498 - 03.12.2019Świat

Na Ukrainie trwa debata na temat ostatecznego kształtu ustawy dotyczącej uwolnienia rynku ziemi rolnej. Według zwolenników nowego prawa możliwość swobodnej sprzedaży gruntów przyczyni się do rozwoju rolnictwa. Przeciwnicy wskazują, że ogromne obszary ukraińskiego czarnoziemu mogą zostać wykupione za bezcen przez oligarchów i cudzoziemców. Ukraina jest jednym z sześciu krajów (obok m.in. Kuby i Korei Płn.), w których nie funkcjonuje wolny rynek gruntów rolnych.

We wrześniu br. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski polecił rządowi opracowanie projektu ustawy o wprowadzeniu wolnego rynku gruntów rolnych. Rząd przedstawił Radzie Najwyższej projekt ustawy 25 września, ale w pierwszym czytaniu 13 listopada parlament uchwalił alternatywny projekt przedstawiony przez posłów prezydenckiej partii Sługa Narodu. Za odrzuceniem ustawy głosowały frakcje opozycyjne – Batkiwszczyna Julii Tymoszenko, Europejska Solidarność Petra Poroszenki, prorosyjska Platforma Opozycyjna oraz partia Hołos Swiatosława Wakarczuka.

Według nowych uregulowań otwarcie rynku gruntów rolnych na Ukrainie miałoby wejść w życie od 1 października 2020 r. Dokument stwierdza m.in., że po zniesieniu moratorium jedna osoba mogłaby kupić nie więcej niż 213 tys. hektarów ziemi.

W ubiegłym tygodniu prezydent Zełenski zapowiedział, jakie zmiany zostaną wprowadzone w ustawie o rynku gruntów w drugim czytaniu. „Zmniejszymy limit [koncentracji gruntów w rękach jednego właściciela] i na pewno zamierzamy w przyszłym roku – co zostało już zatwierdzone w nowym budżecie – przeznaczyć 4 mld hrywien na wsparcie drobnych rolników, aby nasi drobni rolnicy stali się wielcy [powiększyli powierzchnię gospodarstw]” – ogłosił ukraiński lider w oświadczeniu zamieszczonym w internecie. Zełenski dodał, że do projektu ustawy zostanie wprowadzona zmiana dotycząca możliwości sprzedaży ziemi cudzoziemcom. Ma to być możliwe dopiero po przeprowadzeniu referendum na terenie całego krajuzawartość zablokowana

Autor: Wespazjan Wielohorski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama