Gruziński lekarz w rękach separatystów

numer 2498 - 03.12.2019Świat

KAUKAZ O pomoc w uwolnieniu kolegi wziętego do niewoli przez prorosyjskich separatystów zaapelowali gruzińscy lekarze. Waża Gaprindaszwili jest jednym z wielu Gruzinów porywanych rocznie na granicy ze zbuntowaną gruzińską prowincją Osetią Południową.

9 listopada gruziński chirurg ortopeda Waża Gaprindaszwili został zatrzymany na tzw. linii okupacyjnej i jest wciąż przetrzymywany w stolicy separatystycznej Osetii Południowej – Cchinwali. Został on oskarżony o nielegalne przekroczenie granicy, tymczasowo aresztowany na dwa miesiące i czeka na proces. Grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności.

Jak twierdzi wypuszczony niedawno z tamtejszego aresztu Szota Bidzinaszwili, lekarz jest wciąż w nim przetrzymywany, gdyż odmówił przyznania się do winy.

Bidzinaszwili opowiadał, że był w areszcie przez kilka dni z Gaprindaszwilim. Lekarz opiekował się mężczyzną, po tym jak ten podczas zatrzymania został m.in. uderzony w głowę kolbą karabinu. Były więzień zwracał przy tym uwagę na ciężkie warunki, w jakich przetrzymywane są osoby aresztowane, i na codzienne przesłuchania. Obaj mężczyźni byli wypytywani, gdzie byli w 2008 r. i czy uczestniczyli w wojnie z Rosją, która najechała wtedy Gruzjęzawartość zablokowana

Autor: Petar Petrović


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama