Jubileuszowy szczyt NATO w Londynie

​BEZPIECZEŃSTWO \ Sojusz świętuje 70 lat

numer 2498 - 03.12.2019Świat

Dziś rozpoczął się dwudniowy szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Londynie. Przywódcy państw NATO mają świętować 70. rocznicę powstania najpotężniejszego sojuszu militarnego w historii świata. Wśród tematów poruszanych znajdzie się kwestia wzmocnienia wschodniej flanki NATO, jak i wydatki na obronność czy też relacje z Chinami i Rosją.

Przywódcy państw członkowskich NATO dzisiaj wieczorem zostaną przyjęci przez brytyjską królową Elżbietę II w pałacu Buckingham. Z kolei jutro spotkają się na oficjalnych obradach, podczas których mają dyskutować o przyszłości NATO. Decyzja o wyborze Londynu jako miejsca, gdzie obchodzone będą uroczystości 70. rocznicy powstania Sojuszu Północnoatlantyckiego, wynika z tego, że to właśnie w stolicy Wielkiej Brytanii powstała pierwsza siedziba NATO.

Podczas spotkania przywódców państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego poruszana będzie m.in. kwestia wydatków na obronność w NATO. Z opublikowanego w ubiegłym tygodniu w Brukseli raportu wynika, że w br. dziewięć krajów należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego spełni 2-proc. cel wydatków na obronność w relacji do PKB, na jaki zgodziły się podczas szczytu w Newport z 2014 r. Ponadto wydatki europejskich krajów NATO i Kanady na obronność zwiększą się w tym roku o 4,6 proc., a łącznie środki, jakie przeznaczą one na ten cel do 2024 rzawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama