​Atak na chrześcijan w Burkina Faso

numer 2498 - 03.12.2019Świat

WAGADUGU Co najmniej 14 osób zginęło w wyniku ataku na kościół protestancki w Burkina Faso. Sprawcy, którymi byli najprawdopodobniej islamiści, otworzyli ogień do osób, które uczestniczyły w niedzielnym porannym nabożeństwie.

Około 10 niezidentyfikowanych silnie uzbrojonych napastników obrało za cel kościół protestancki w wiosce Hantoukoura. Sprawcy zabili 14 wiernych, a kilku ranili, po czym oddalili się z miejsca zdarzenia na motocyklach. Do tej pory siłom rządowym nie udało się schwytać przestępców.

Miejscowość, w której doszło do masakry wiernych, jest położona na wschodzie Burkina Faso w prowincji Foutouri graniczącej z Nigrem. W regionie tym zauważalna jest silna obecność islamistycznych grup powiązanych z Al-Kaidą oraz tzw. Państwem Islamskim, które przeprowadzają często ataki zarówno na cywilów, jak i siły rządowe, w których od 2015 r. zginęło niemal 700 osób. W listopadzie br. w wyniku ataku na konwój należący do kanadyjskiej firmy górniczej Semafo zginęło 39 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Od lutego br. grupy islamistyczne zabiły tu łącznie 35 chrześcijan.

Jeszcze kilkanaście lat temu regiony Afryki Zachodniej, w tym Burkina Faso, były uważane za obszar względnej tolerancji religijnej. W kraju tym ok. 60 proc. muzułmanów mieszka wspólnie z chrześcijanami oraz wyznawcami tradycyjnych religii plemiennych. Jednak działalność meczetów i szkół fundowanych przez kraje z Zatoki Perskiej wpłynęła na wzmocnienie ruchów dżihadystycznych w regionie. Stan bezpieczeństwa w Burkina Faso pogarsza ponadto destabilizacja Mali, gdzie coraz bardziej rosną w siłę islamistyczne ugrupowania terrorystyczne.

(pk)
Autor: pk

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama