​Chińczycy nacierają na Europę

numer 2498 - 03.12.2019Gospodarka

INWESTYCJE 65 kluczowych szwedzkich firm, w tym producent samochodów Volvo, sieć hoteli Radisson czy serwis streamingowy Spotify, zostało całkowicie lub częściowo przejętych przez inwestorów z Chin. Jeszcze niedawno, w 2011 r., Chińczycy mieli w swoich rękach zaledwie 20 szwedzkich przedsiębiorstw.

W ostatnich latach chińskie inwestycje w Szwecji, podobnie jak w Europie, przyrastają w szybkim tempie. Mają one związek z ambicjami chińskich władz, aby pozyskać technologie – skomentował Jerker Hellström, ekspert szwedzkiej agencji badań nad obronnością FOI. Autor komentarza opublikowanego w gazecie „Göteborgs-Posten” obawia się, że Chińczycy chcą też przez zdobyte firmy wywierać polityczno-ekonomiczny nacisk na szwedzkie władze.

Jak podaje raport agencji badań nad obronnością FOI, 51 szwedzkich spółek znalazło się pod kontrolą chińskiego kapitału lub kapitału z Hongkongu, a w 14 firmach ma on charakter mniejszościowy. Jeszcze w 2011 r. w rękach Chińczyków było 20 szwedzkich firm. Potem chińskie przejęcia się nasiliły. Rekordowy był rok 2017, w którym Chińczycy stali się właścicielami 13 szwedzkich spółek. To oficjalne dane, w rzeczywistości ten kapitał może być jeszcze większyzawartość zablokowana

Autor: Lucyna Piwowarska


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama