fot. Pixabay/d

Wydajemy coraz więcej pieniędzy

​PIENIĄDZE \ Polacy są zamożniejsi i bardziej zadowoleni ze stanu gospodarki

numer 2498 - 03.12.2019Gospodarka

Wzrost zamożności Polaków sprawia, że wydajemy na prezenty pod choinkę więcej pieniędzy. W ubiegłym roku wydatki na ten cel wyniosły średnio 532 zł (124 euro) – wynika z raportu firmy Deloitte. W bieżącym roku ma być znacznie więcej, co pokazują pierwsze dni przedświątecznego handlu.

Black weekend pokazał, że nie kupujemy już tradycyjnych zestawów kosmetycznych i skarpet pod choinkę, ale coraz częściej elektronikę i inne droższe rzeczy – zauważa analityk finansowy Adrian Ostrowski. Jego zdaniem wynika to z rosnącej zamożności społeczeństwa.

Najnowszy raport Deloitte potwierdza, że Polacy na bożonarodzeniowe prezenty, żywność, podróże oraz spotkania z najbliższymi przeznaczą większe kwoty w bieżącym roku – średnio 1521 zł. – Jest to więcej o 5 proc. w stosunku do tego, ile wydali na poprzednie święta – podkreśla dyrektor Jan Kisielewski z Deloitte. Do wydawania więcej skłaniają Polaków przede wszystkim akcje promocyjne (44 proc.) i fakt, że dysponują większymi środkami niż rok wcześniej (28 proc.).

Z analizy Deloitte wynika też, że Polacy kolejny rok z rzędu pozytywnie oceniają sytuację gospodarczą. Aż 69 proc. z nich uważa obecny stan gospodarki za zadowalający lub neutralnyzawartość zablokowana

Autor: Mariusz Andrzej Urbanke


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama